CANFORD ES46662108/S WALL CABINET IP66, 8U, full rack, 210d, profiles 100mm deep, SS 304L
Model number
  • ES46662108/S
GTIN
Image may be provided for illustrative purposes only, please refer to the product description.
CANFORD ES46662108/S WALL CABINET IP66, 8U, full rack, 210d, profiles 100mm deep, SS 304LCANFORD ES46662108/S WALL CABINET IP66, 8U, full rack, 210d, profiles 100mm deep, SS 304L
Order
/
each (ex. VAT)
CANFORD RACKS - ES466 Series - Wall cabinets - IP66
Designed for use in open areas subject to the full force of the elements or harsh environments such as chemical and pharmaceutical plants or marine applications, offering sealing up to IP66, the ES466 Series are wall-mounting 19 inch rack and half-rack (9.5 inch), steel rack cabinets. Available in three heights, three depths and three finishes, they are supplied with a fitted steel front door, complete with gasket.
The main cabinet is a welded, folded steel construction, using up to 1.5mm sheet depending on the model. The enclosure edge is folded in the shape of a channel to avoid water stagnating on the seal. The rear panel is sealed other than the four depressed fixing points for mounting the unit on the wall.
Folded, plated, steel, rack-mounting profiles are fitted, from the rear of the cabinet, using four M8 press-welded studs and recessed either 50mm or 100mm from the front of the cabinet depending on the model. These profiles have one set of perforations to take cage nuts to fix equipment across the front of the rack. Note that rear rack-mounting profiles are not supplied with this range of cabinets.
On the base of the grey painted cabinets there is an aperture for cable access. One plain cover plate is supplied complete with a 5mm polyethylene gasket to maintain IP66 sealing. Note that no cable access apertures appear on any stainless steel models.
Cabinets are 300mm or 600mm wide overall and either 210mm, 300mm or 400mm deep overall, depending on model. Finishes available are Light grey, RAL 7035, powder coat, AISI 304 pre-grained stainless steel or AISI 316L pre-grained stainless steel.