SHURE FP25/SM58 RADIOMIC SYSTEM Handheld, SM58 capsule, 606-630MHz, Ch 38 ready
Stock code
Brand
Shure
Model number
  • FP25/SM58
Image may be provided for illustrative purposes only, please refer to the product description.
SHURE RADIO MICROPHONES - FP Series
The components and systems are offered set for channel 38 (606 - 614 MHz), which is the range for licensed radio microphones and in-ear monitors in the UK. A licence is required to operate this equipment in channel 38.
FP Series
Working range: 100m, line of sight, typical. Tone key: 32.768kHz. Audio frequency response: 45Hz to 15k Hz +/- 2dB, depending on microphone. Distortion: Better than 0.5% THD, typical, at +/-38 kHz deviation, 1kHz tone. Dynamic range: Better than 100 dB, A-weighted. Operating temperature: -18 to +57 degrees C, depending on battery characteristics.
FP5 Receiver - Portable
Discontinued
Side: Output level control; rotary.
Rear: Belt clip.
Included accessories: AFP511 camera shoe mount. Output cables, 3-pin female miniature XLR to 3-pin male XLR (WA451) and to 3.5mm 3-pole jack plug (WA 461, wired 'dual-mono').
Transmitters
Common specifications: RF output power: 10mW, UK. Power source: 2x AA batteries, 1.5V. Battery life: Up to 11 hours.
FP1 Transmitter - Bodypack
Discontinued
Side: Audio input gain control.
In battery compartment: Infra red window.
Rear: Belt clip.
Input: -10 to +20dBV adjustment range, 1M ohms input impendance. Pin 2 has 5V bias to power electret types. Dimensions: 108 x 64 x 19 (h x w x d) mm. Weight: 81g.
On the body: Status LED, power button.
Accessed by removing microphone capsule: Gain adjustment switch.
Included accessories: WA 371 microphone clip.
Optional accessories: Additional microphone capsules available as accessories: VP68, Beta 87A, Beta87C, Beta 58A, SM86.
FP3 Transmitter - Plug-on
Top: 3-pin female XLR input connector to fit directly to a handheld microphone or via a cable.
Side: Power button, infra red window, audio gain control.
Input: 0 to +40dBV adjustment range, 9k ohms input impedance. Dimensions: 117 x 36 x 43 (h x w x d) mm. Weight: 160g.
Included accessories: AFP301 belt clip and protective skin.
FP15 Radiomic System
FP15/83 Radiomic System
This package contains one FP5 portable receiver and on FP1bodypack transmitter, with accessories as listed above, plus one WL183 omnidirectional lavalier microphone, suited to speech or vocals. This is a condenser type. Response: 50Hz - 17kHz. Sensitivity: -27.5dBV/Pa, 1kHz.