SIGNEX CPT96D25G ISOPATCH BANTAM JACKFIELD Rear D-sub
Stock code
45-171
Brand
Signex
Model number
  • CPT96D25G
Image may be provided for illustrative purposes only, please refer to the product description.
SIGNEX JACKFIELDS AND AUDIO CONNECTOR PANELS
J Rear 1/4" Jack
JG Rear 1/4" Jack , Gold contacts
T Rear solder
TG Rear solder, Gold contacts
P Rear RCA
PG Rear RCA, Gold contacts
D25 Rear 25 pin D-sub
D25G Rear 25 pin D-sub, Gold contacts
D25P Rear 25 pin D-sub, Palladium contacts
M Rear 5 pin DIN
Isopatch Jackfields
CPJ A-gauge Jackfield
The Isopatch CPJ jackfield has two rows of 24, 6.35mm, A-gauge jacks at the front and is available with A-gauge jack, RCA(phono) or direct-solder rear termination.
CPT Bantam Jackfield
The Isopatch CPT Bantam jackfield has two rows of 48, 4.4 mm, Bantam jacks at the front arranged in stereo-spaced pairs. It is available with standard, gold or palladium switch contacts with a choice of 25-way D-sub or direct-solder termination at the back. The D-sub version is wired to the Tascam DA88 pattern. A rear connector kit is available comprising 12 line connectors and 12 hoods. One kit is required for each Isopatch Bantam jackfield.