INTER-M DPA1200S POWER AMPLIFIER 1x 1200W, AC or DC powered, terminal outputs, 2U
Stock code
93-744
Brand
Inter-M
Model number
  • DPA1200S
INTER-M DPA1200S POWER AMPLIFIER 1x 1200W, AC or DC powered, terminal outputs, 2UINTER-M DPA1200S POWER AMPLIFIER 1x 1200W, AC or DC powered, terminal outputs, 2U
INTER-M AMPLIFIERS
These general purpose amplifiers from Inter-M offer a range of input and output channels along with different levels of output power. Other model dependant features include 3-pin XLR, balanced 6.35mm Jack inputs, or terminal inputs; Speakon or terminal outputs, thermal and DC output protection along with power on/off muting.
DPA Series
DPA amplifiers are designed with an AC/DC dual power supply that allows DC 24V supply through the battery even if AC power fails due to power outage. Since the DC power supply is an emergency power supply, it operates regardless of whether the power switch is 'on' or 'off'. When AC power is restored during DC power operation, the amplifier automatically switches back to AC. Using a priority function, alarm broadcasts can be configured to be output automatically in an emergency. When a contact is input to the priority terminal on the rear, the signal input is output before the PGM input. Using the AC remote terminal on the rear facing panel of the amplifier, a user can switch the power on/off from a remote location.
All amplifiers in this series are compatible with 70V, 100V or 8ohm low impedance systems.
Single channel
DPA300S DPA600S DPA600S DPA1200S
Rated output 1x 300W 1x 600W 1x 900W 1x 1200W
Peak output 1x 480W 1x 680W 1x 1050W 1x 1260W
Frequency response 50Hz-20kHz 50Hz-20kHz 60Hz-20kHz 60Hz-20kHz