NEUTRIK NPPA-TT-E56 Bantam jackfield
Stock code
45-789
Brand
Neutrik
Model number
  • NPPA-TT-E56
Image may be provided for illustrative purposes only, please refer to the product description.
NEUTRIK EASYPATCH BANTAM JACKFIELDS
A choice of grounding (individual, grouped or common) is selected by jumpers on the rear PCB. Wiring to the jackfield can be by one of five termination options - spring-loaded push terminals, Krone-type IDC blocks, solder pads, EDAC 56-way or 12 x D-sub 25-pin female (wired to DTRS standard) multipin connectors. Spring loaded terminals accept stranded wires from 0.08mm sq. to 0.5mm sq., and solid wires up to 0.75mm sq., with insulation stripped back 6mm. Note that since the screen connections are separated, it is perfectly feasible to wire the jackfield with cables such as Canford FST without sleeving the drain wire. The jackfield is supplied as standard with two lacing bars, but an additional strain relief bar NPPA-S is available for use with large and heavy cable bundles.
Models available:
NPPA-TT-PT 2 x 48 jacks, half-normalled Push terminals
NPPA-TT-IDC 2 x 48 jacks, half-normalled IDC terminals (Krone type)
NPPA-TT-S 2 x 48 jacks, half-normalled Solder pads
NPPA-TT-E56 2 x 48 jacks, half-normalled 6 EDAC 56 pin male connectors