GENELEC 8260-450B STAND PLATE For 8361 loudspeaker, 3/8-inch female thread, black
Stock code
76-091
Brand
Genelec
Model number
  • 8260-450B
Colour
  • BlackBlack
Order
/
each (ex. VAT)
Ordered on demand, available in 2‑3 weeks. Need it sooner? Call us
GENELEC LOUDSPEAKERS - Mounts and Stands
FLOOR/TABLE STANDS
8000-403 Floor Stand
A floor stand with 250mm diameter cast iron base and anti-vibration ring. The stand is adjustable in height from 870-1565mm and is compatible with Genelec monitors between models 8010 and 8330. Genelec don't advise using this stand with the 8331 loudspeaker. Note: The stand is also available as 53-260 with the only difference being the branding. Weight: 5.4kg.
Available in black or white finish, 8000-409 floor stand with 450mm diameter cast iron base and anti-vibration ring. The stand is adjustable in height from 950-1430mm, has a load capacity of 35kg, and is compatible with Genelec monitors between models 8010 and 8351. Weight: 10.6kg.
8000-400 / 8000-400W Floor Stand
A steel manufactured floor stand with a 420x420mm cast base and 'oversized' rod. Available in black or white finish. The height can be adjusted from 1100-1700mm height, and is compatible with 8040, 8050, 8340, 8350, 8341, 8351, and 4040. Genelec 8000-438 is required for horizontal monitor mounting. Weight: 19kg.
8000-406 Table Stand
A short, 170mm tall table stand in black. A 17mm (diameter) cast iron base has an anti-vibration rubber ring to prevent unwanted bass transfer. Genelec suggest the stand is used in conjunction with compatible adapter plate for preferred loudspeaker. This stand is not suitable for use with 8331 loudspeaker. Weight: 2.62kg.