TRANTEC S4.10-HDX-EB-WG3 RADIOMIC TRANSMITTER Handheld, cardioid, 16ch, 606-614Mhz, Ch38 ready
Stock code
Brand
Trantec
Model number
  • S4.10-HDX-EB-WG3
  • S4.10-HDX
TRANTEC RADIO MICROPHONES - 16 Channel - UHF - S4.10 Series
The Trantec S4.10 wireless range is next generation of 16-channel UHF wireless, replacing the Trantec S4.16 range. S4.10 offers the same range of full systems as its predecessor including handheld, headworn, and beltpack setups. Each system is available on either license-free channel 70, or channel 38, allowing up to ten simultaneous channels to be used. Belt packs can be switched for use with a microphone or musical instrument, and suitable lapel or head-worn microphones can be connected via the 3.5mm locking jack socket. Handheld transmitters have dynamic capsules. The handheld transmitter, belt-pack transmitter and desktop receiver use infrared signals to syncronise.
S4.10-RXA Receiver
LEDs on the front panel show the receiver's AF peak level, radio frequency level and from which of the diversity channels, A or B, the signal is being received. Channel set, sync and power buttons are easily accessible on the front. Two detachable antenna may be swivelled for optimum positioning or removed for safe transportation. On the rear there is a co-axial DC power input, a balanced XLR connection and an unbalanced 6.35mm jack output. A rack mount option is available for use with one or two receivers.
Squelch: Tone, carrier, noise squelch. Audio frequency response: 50 to 15000Hz. Sensitivity: 100uV at 45dBA S/N. Audio output: -20dBu balanced XLR, 10dBu unbalanced 6.3mm jack. Power source: 12V DC, 500mA. Dimensions: 215 x 39 x 102mm (w x h x d) excluding antenna and BNC. Weight: 480g.
Optional accessories: PS-S115-UK power supply.
S4.10-HDX Handheld Transmitter
Audio frequency response: 80 to 15000Hz. Audio input level: 140dB SPL maximum. RF carrier power: 10mW maximum. Operating time: 10 hours approximately using an alkaline battery. Power source: 1x AA 1.5V battery. Dimensions: 250 x 55mm (length x maximum diameter over head). Weight: 245g with battery.
Included accessories: Instructions.
Optional accessories: AA Batteries, see Batteries.
S4.10-BTX Beltpack Transmitter
The S4.10-BTX pocket transmitter can operate for up to ten hours on a single AA battery. Includes belt-clip to enable easy transportation in use. 4.10-BTX operates on sixteen pre-programmed frequencies. The resin moulded plastic body has a sliding panel which reveals a battery compartment, controls to set frequency, gain and select either microphone or guitar input. On the top there is an on/off switch and power/battery LED. A screw-in antenna and a screw-locking 3.5mm input jack are also situated on the top of the transmitter pack.
Audio frequency response: 50 to 15000Hz. Power output: 10mW maximum. Operating time: 10 hours approximately using an alkaline battery. Power source: 1x AA 1.5V battery. Dimensions: 62 x 100 x 25mm (w x h x d), including belt clip. Weight: 85g with battery.
Included accessories: Instructions, antenna.
Optional accessories: Microphones, see TRANTEC MINIATURE MICROPHONES, see TRANTEC HEADWORN MICROPHONES, SJ-JAC guitar lead with 3.5mm screw jack and 6.35mm jack for instrument, 1100mm. AA Batteries, see Batteries.
COMPLETE KITS
S4.10-HD Handheld System, dynamic capsule
S4.10-L Lapel/Guitar System
A comprehensive kit, ready for use, available on license-free Channel 70, or channel 38 frequency bands. It consists of one S4.10-RX receiver with power adapter, one S4.10-BTX belt pack transmitter with antenna, SJ-JAC guitar lead with 3.5mm screw jack and 6.35mm jack for instrument, LP2 miniature microphone, tie-clip, and foam windshield.
S4.10-B Beltpack System
Optional accessories: Microphones, see TRANTEC MINIATURE MICROPHONES, see TRANTEC HEADWORN MICROPHONES, SJ-JAC guitar lead with 3.5mm screw jack and 6.35mm jack for instrument, 1100mm. AA Batteries, see Batteries. Case A is a carrying case with precut foam, to take either a handheld or beltpack system.