D-LINE SAFEDFCLIP40 SAFE-D F-CLIP 40, pack of 50
Stock code
Brand
D-Line
Model number
  • SAFEDFCLIP40
D-LINE CABLE CLIPS - Fire rated
Safe-D Spring
These springs effectively secure single cables up to 7mm outer diameter, in 16-20mm wide trunking, or direct to a surface, with D-Line Fire Rated Screws. Manufactured from non-corrosive, sprung steel, that is tensioned to provide a strong contact with trunking bases. The spring has a 5mm fixing hole, and a 50mm long arm, specially kinked to minimise risk of cable bruising or damage to the conductors of soft-jacket cables.
U-Clips
These D-Line Safe-D clips, available in three sizes, are supplied pre-folded. After securing the Safe-D Clips in trunking, or direct to a surface with D-Line Fire Rated Screws, ideally at 300mm intervals for horizontal installations, or 400mm for vertical, installers simply fold over the thumb-friendly tabs to hold the cables.
F-Clips
D-Fixing screws
These fire-rated screws have a 40mm long shaft, 5.1mm thread width and a 8.3mm diameter Phillips head, which combine to provide exceptional performance. D-Fixings are intended for securing D-Line fire-rated Safe-D cable clips and other electrical installation equipment into popular substrates - including masonry, plasterboard, breeze-block, concrete, brickwork and wood. In fire tests the D-Fixing screw threads remain securely embedded with no need for anchors or plastic wall plugs, which typically melt at 160 degrees C.
Tensile strength 12.8kN / 1305kg / 205 stone
Shear strength 6.7kN / 683kg / 107 stone
Typical pullout load: C25 concrete(1) 5.8kN / 591kg / 93 stone
Typical pullout load: LBC common brick(1) 3.8kN / 387kg / 60 stone
Typical pullout load: C24 timber(1) 3.0kN / 305kg / 47 stone
Note (1): Pullout loads based on 35mm embedment with a 4mm pilot hole.
Application note: A 4mm pilot hole is recommended.