AMBIENT LTC-IN35EW LOCKIT TC INPUT CABLE 3.5mm, 3-pole, screwlock jack plug to Lemo 5-pin
Stock code
Brand
Ambient Recording
Model number
  • LTC-IN35EW
Order
/
each (ex. VAT)
Ordered on demand, available in 2‑3 weeks. Need it sooner? Call us
AMBIENT CLOCKIT ACL 204 LOCKIT AND ACN-TL TINY LOCKIT WIRELESS TIME CODE AND SYNC GENERATORS
Inbuilt temperature-compensating technology ensures a time code with a deviation of less than +/- 0.1 ppm of a given reference over extended periods. All Clockit time-code products can be calibrated in the field by connecting them to the Clockit Controller ACC501 which takes its reference from either a GPS signal, the time code of the master recorder or camera, or a video reference signal generated by the studio or OB-truck synchroniser. Calibration is electronic and accurate and instant, no manual adjustment is required, so drift and resetting is totally avoided.
The ACL 204 and ACN-TL feature an integral wireless-network module and a serial data port, so the status of each unit on set can be monitored and the metadata of the connected devices can be logged, buffered and communicated to the Ambient Clockit Network ACN Master. This provides the stability of a conventional Ambient Clockit Generator with the flexibility of a wireless TC system but without the fear of dropouts. It is also possible, using the ACN Master, to remotely sync the generators and write back metadata to the recorders. The internal 2.4GHz wireless antenna offers a line-of-sight range of up to 50m; an optional external antenna may be added to maintain or even extend the range in 'noisy' environments where other 2.4GHz Wi-Fi and wireless devices are operating. Two antenna versions are available, SMA-M (straight) and SMA-M90 (90 degree) to suit the chosen mounting orientation of the Clockit.
Powering is by either 5 to 18V DC via the Lemo 'A' socket, 5V DC via the mini USB socket, or two AA size Alkaline, NiMH rechargeable or Li-Ion batteries. Setting the battery type in the configuration menu will give accurate low voltage warning.
Supported standards
Time code: SMPTE / EBU (23,976, 24, 25, 29.97, 30 fps, 29.97/30 drop frame).
Sync formats: NTSC (59.94i); PAL (50i), 720p (23.976, 24, 25, 29.97, 30, 50, 59.94, 60), 1080i (50, 59.94, 60) 1080psF (23.976, 24, 25, 29.97, 30) 1080p (23.976, 24, 25, 29.97, 30, 50, 59.94, 60); Word clock (32, 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192kHz, pull-up / pull-down); Black audio AES3 (32, 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192kHz, pull-up / pull-down)
ACL 204 Lockit
Discontinued
Dimensions: 100(w) x 74(d) x 36(h)mm. Weight: 0.25kg, without batteries. Power consumption: 90mA, 3V, typical. Battery life: 30 hours, typical.
ACN-TL Tiny Lockit
Discontinued
Dimensions: 78(w) x 20(d) x56(h)mm. Weight: 0.122kg, without batteries. Power consumption: 50mA, 3V, typica). Battery life: 10 hours, typical.
Included accessories: No additional accessories.
Optional Accessories
Quick-release mounting plates, complete with 3/8 inch male thread adapters:
ACM-204 - For ACL-204 Lockit (aluminium case).
ACM-TL - For ACN-TL Tiny Lockit and all other Clockit devices, including the plastic case ACL204.
Spare threaded adapters:
ACM-MS - 3/8 inch male threaded adapter for use with ACM-204 and ACL-TL mounts.
ACM-FS - 3/8 inch female threaded adaptor for use with ACM-204 and ACL-TL mounts.
Antennae:
ANT-2.4-SMA-M external antenna - Straight.
ANT-2.4-SMA-M90 external antenna - 90 degree.
Cables:
LEP - External power cable, Hirose to Lemo 5-pin.
LTC-IN - Lockit/Tiny Lockit time-code input cable, BNC right-angle to Lemo 5-pin.
LTC-OUT - Lockit/Tiny Lockit time-code output cable, Lemo 5-pin to BNC right-angle.
LTC-IN35 - Lockit/Tiny Lockit time-code input cable, 3.5 mm, 3-pole jack to 5-pin Lemo.
LTC-IN35EW - Lockit/Tiny Lockit time-code input cable, screw-lock 3.5 mm, 3-pole, jack to 5-pin Lemo.
BNC - Lockit sync cable, BNC right-angle to BNC right-angle.
ACN-USB - Tiny Lockit USB cable
Free Time-code Monitoring System for iPod touch, iPhone and iPad
Accessories: Connection is made between the Apple 3.5mm headphone socket and Ambient devices with an iTC-INL cable assembly. This includes a pad to adjust line to microphone level.