RDL PS-24KX-EU POWER SUPPLY 24 Vdc, 1A, Euro plug
Stock code
57-405
Model number
  • PS-24KX-EU
  • PS-24KX
RDL POWER SUPPLIES
A range of universal power supplies manufactured for compatibility to various RDL product ranges.
PS-24V3 24 Vdc, 3A
Built in a plastic case, the supply has a captive output lead fitted with a co-axial connector which will interface directly with many RDL modules. This is a ground-referenced power supply. AC supply is by IEC inlet. It has short-circuit, over-current and overload protection. Output: 24V DC at 3.0A. Line regulation: 1% maximum. Load regulation: 5% maximum. Ripple and noise: 1% p-p maximum. Temperature: 0 to 40°C, ambient, at full load. Has an Energy Star rating of VI.
Type: 5.5mm barrel with bayonet fitting. Compatible with 2.1mm centre pin. Power source: 100 to 240 volts AC, 50/60 Hz, 1.11A (115V AC); 0.49A (230V AC). Dimensions: 120 x 50 x 34 (l x w x h) mm.
Optional Accessories: FP-PSB1A, RC-PS5, DRA-35P.
PS-24AX 24 Vdc, 500mA
Type: 5.5mm barrel with bayonet fitting. Compatible with 2.1mm centre pin. Power source:100-240V AC. Output: 24V DC, 500mA. Dimensions: 46mm x 70mm x 35mm nominal. Efficiency: Energy Star level VI
PS-24AS 24 vdc, 500mA
As PS-24AX however is compatible with North American AC plug type.
Type: 5.5mm barrel with bayonet fitting. Compatible with 2.1mm centre pin. Power source:100-240V AC. Output: 24V DC, 500mA. Dimensions: 42mm x 70mm x 37mm nominal. Efficiency: Energy Star level VI
PS-24KX 24 Vdc, 1Amp
Type: 5.5mm barrel with bayonet fitting. Compatible with 2.1mm centre pin. Power Source: 100-240V AC. Output: 24V DC, 1A. Dimensions: 46mm x 93mm x 36mm nominal. Efficiency: Energy Star level V.