SONIFEX AVN-DCX60 POWER SUPPLY 60W for AVN-CU2, 4-pin XLR
Model number
  • AVN-DCX60
SONIFEX COMMENTARY UNITS
AVN SERIES
AVN-CU1 Dante enabled, single-user
The rear facing panel houses two EtherCON RJ45s for network connectivity and PoE power with redundancy, two SFP ports for alternative redundant network connectivity, a single 4-pin XLR to link the optional 12V DC power supply, a 15-pin D-Type GPIO connection, a single stereo headphone output with a dual 6.35/3.5mm socket, and a 3-pin XLR socket providing a mic/line input. Phantom power indication is provided by way of a 3mm red LED adjacent to the rear panel XLR socket. Furthermore, a 3-pin XLR plug provides a line level direct output of the mic/line input which is active when the ON AIR button is active, and a 3mm red LED indicates that the unit is powered. AVN-CU1 can be powered by dual PoE or optional 12V DC power supply.
Optional accessories: CM-TC1 Transport case with foam cut-outs, AVN-DCX60 12V DC Power supply.
Network channels: 4 receive, 4 transmit. Sample rate: 48kHz. Format: Linear PCM, 16/24/32 bit. Microphone impedance: 2.5kohms, mic mode; greater than 10kohm, line mode; balanced. 0dBFS Line-up: -58dBu, mic mode; +15/18/20/22/24dBu selectable, line mode. Frequency response: 20Hz - 20kHz, +0/-2dB. High pass filter: 12dB/octave. Headphone output: 150mW into 32-600ohm headphones. THD+N: Less than -107dBFS, -30dBFS, 20Hz-20kHz, 20kHz BW. Noise: Less than -110dBFS, 20kHz BW. PoE power standard: 802.3af. Class: 0. PD power range: 0.44-12.94W. Maximum PSA power usage: 15.4W. Dimensions (W x D x H): 13 x 18.5 x 9.5cm.
AVN-CU2 Dante enabled, 2-user
The front panel houses the mic/line inputs on 3-pin XLR for both channels, along with locking Neutrik 6.35mm headphone outputs. Red LEDs illuminate when +48V phantom power is active on their respective channel. The rear panel houses all other I/O including a 15-pin D-sub connector for GPI/O remote control, and a RJ45 connector to provide AES3 or analogue input with a second RJ45 connector for output. The output can be assigned to talkback outputs, or microphone outputs whilst the inputs can be assigned to programme inputs or talkback inputs. They can also be used as an insert or exit point for the AoIP network. Two Neutrik EtherCON connectors (primary and secondary) along with SFP cages offer dual redundancy for network points. A 4-pin male XLR provides 12V DC connection for the AVN-DCX60 power supply.
Network channels: 16 receive, 16 transmit. Sample rate: 48kHz. Format: Linear PCM, 16/24/32 bit. Microphone impedance: 2.5kohms, mic mode; greater than 10kohm, line mode; balanced. 0dBFS Line-up: -58dBu, mic mode; +15/18/20/22/24dBu selectable, line mode. Frequency response: 20Hz - 20kHz, +0/-2dB. High pass filter: 12dB/octave. Digital input impedance: Greater than 20kohm, digitally balanced. Input impedance: 110ohms. Supported input rates: 32/44.1/48/88.2/96/176.4/192kHz. Output impedance: Less than 50ohm, analogue; 110ohm, digital. Headphone output: 150mW into 32-600ohm headphones. THD+N: Less than -107dBFS, -30dBFS, 20Hz-20kHz, 20kHz BW. Noise: Less than -110dBFS, 20kHz BW. PoE power standard: 802.3af. Class: 0. PD power range: 0.44-12.94W. Typical PSE power usage: 13W. Maximum PSA power usage: 15.4W. Dimensions (WxDxH): 13.5 x 23 x 9/6.6/9.3cm (rear/front/maximum). Weight: 1.8kg
AVN-CU2-RAV Ravenna enabled, 2-user
As AVN-CU2 however this model is Ravenna enabled as opposed to Dante.
AVN-CU4 Dante enabled, 4-user
PoE power standard: 802.3at, Type 2. Class: 4. PD power range: 12.95-25.50W. Typical PSE power usage: 20W. Maximum PSA power usage: 30W. Dimensions (WxDxH): 25.7 x 22.9 x 8.9/6.5/9.2 (rear/front/maximum). Weight: 3.0kg
AVN-CU4-RAV Ravenna enabled, 4-user
As AVN-CU4 however this model is Ravenna enabled as opposed to Dante.
CM SERIES
CM-CU1 Commentary unit
Microphone input: -6dBu maximum, gain +20dB to +86dB. Noise: 130dB EIN, 80dB gain, 150ohms termination. Rejection: Better than 60dB CMRR. Line input: +25dBu maximum, gain -83dB to +10dB. Rejection: 70dB CMRR. Main outputs: +24dBu maximum. Response: +/-0.5dB, 20Hz to 22kHz. Noise: -94dB. Distortion: 0.02% THD+N, 1kHz, +8dBu; 0.065% THD+N, 1kHz, +18dBu. Headphone outputs: +19dBu maximum. Power source: 85-264VAC, 47-63Hz, 10W; 12V DC, 650mA typical, 850mA maximum; 24V DC, 325mA typical, 425mA maximum. Dimensions (WxDxH): 270 x 230 x 70mm. Weight: 3.3kg.