CANFORD AO-HD-A60D Active optical HDMI cable, armoured, deployable, 60m, on drum
Stock code
Brand
Canford
Model number
  • AO-HD-A60D
GTIN
Image may be provided for illustrative purposes only, please refer to the product description.
CANFORD ACTIVE OPTICAL CABLES - Premium high speed HDMI - Armoured - Deployable
These cables are 5.8mm in diameter with a TPU (thermoplastic polyurethane) jacket. Under the jacket, a layer of kevlar surrounds a flexible, stainless-steel conduit that protects the core of the cable against rodents. Additional Kevlar is placed between wires within the conduit for added strength. Good flexibility is maintained with a bend radius of 45mm. All lengths are terminated with HDMI type A connectors. No external power is required.
Cables are available in a range of lengths from 10 to 100 metres; 50, 60, 70, 80, 90 and 100 metre lengths are also available on a drum, and fitted with IP68 rated glands, with cap, to protect each HDMI connector when not in use. They support 18Gbps and 4K at 60Hz, with 48-bit colour-depth and 3D capabilities. Audio can be transmitted at 8-channel PCM, Dolby Digital True HD, or DTS-HD Master Audio.