SHURE BLX24/PG58 RADIOMIC SYSTEM Handheld, PG58 capsule, 606-630MHz (K3E)
Model number
  • BLX24UK/PG58-K3E
  • BLX24/PG58
Order
/
each (ex. VAT)
Ordered on demand, available in 1‑2 weeks. Need it sooner? Call us
BLX4 – Fixed
Shure BLX4 wireless receiver is manufactured from moulded ABS plastic and is the most cost effective of the BLX receivers, whilst offering the same ‘one-touch’ channel and group scan features along with internal antenna to avoid damage in transit. The front facing panel of the receiver has a power switch, soft-touch channel and group scan buttons and a two digit LED display showing the channel set. A green LED illuminates when the receiver has locked onto a transmitters frequency and is ready to operate. A second, dual-colour LED illuminates green to signify normal audio levels, and red to signify overload or clipping. The rear panel has 12-15V, 160mA DC input, 3-pin balanced XLR output, and 6.3mm jack output at line level.
Image rejection: 50dB, typical. RF sensitivity: -105dBm, for 12dB SINAD, typical. Dimensions (HxWxD): 40 x 188 x 103mm. Weight: 241g
BLX4R – Rackmount
The rear panel has 12-15V, 260mA DC input, 3-pin balanced XLR output, 6.3mm jack output at line level, output volume control – adjustable with screwdriver; and two BNC connectors to connect the removable antenna.
Image rejection: 50dB, typical. RF sensitivity: -105dBm, for 12dB SINAD, typical. Dimensions (HxWxD): 45 x 198 x 163mm. Weight: 998g
BLX88 – Dual, fixed
Image rejection: 50dB, typical. RF sensitivity: -105dBm, for 12dB SINAD, typical. Dimensions (HxWxD): 40 x 388 x 116mm. Weight: 429g
TRANSMITTERS
BLX1 – Beltpack
Gain adjustment range: 26dB. Input impedance: 1000kOhm. Dimensions (HxWxD): 110 x 64 x 21mm. Weight: 75g
BLX2 – Handheld
Shure BLX2 handheld transmitter is available with various capsules including SM58, Beta 58A, and PG58. Two AA alkaline battery cells, which are inserted in the battery compartment beneath the microphones screw off lower shaft, provide up to 14hours of continuous use. Also within this compartment are buttons for group and channel selection, and an LED display showing the current channel setting. On the main shaft of the microphone a power button is located beneath a single, multi-coloured LED which illuminates green when ready for use, flashing red when controls are locked, solid red when battery power is less than one hour, and flashing red before shutdown when the batteries required changing.
Dimensions (HxWxD): 224 x 53 x 53mm. Weight: 340g