SHURE SLXD15/UL4B RADIOMIC SYSTEM Presentation, UL4B, bodypack TX, portable RX, 606-650MHz (K59)
Stock code
Brand
Shure
Model number
  • SLXD15/UL4B-K59
  • SLXD15/UL4B
Order
/
each (ex. VAT)
Ordered on demand, available in 3‑4 weeks. Need it sooner? Call us
SHURE WIRELESS SYSTEMS - SLX-D+ Series - Digital
The main differences between SLX-D and SLX-D+ include a sider tuning range of up to 138MHz, up to 85 channels, lower 2.8ms latency, addition of AES-256 encryption, compatibility with ShowLink Ease, and greater inbuilt DSP functionality.
TRANSMITTERS
SLXD1+ Transmitter, Bodypack
Shure SLXD1+ has a wide-tuning range of up to 138MHz which allows up to 11 simultaneous systems in 6MHz TV bands, or up to 14 simultaneous systems in 8MHz TV bands. Having compatibility with ShowLink Ease, the user is able to adjust frequency, output power level, and lock/unlock remotely.
Connector: 4-pin TA4M connector, unbalanced. Maximum input level: 8.2dBV. Operating range: 100m without barrier. Display: OLED. Power source: 2x AA lithium/alkaline batteries. Battery life: 8h, alkaline. Dimensions (H x W x D): 98 x 68 x 25.5mm. Weight: 89g.
SLXD2+ Transmitter, Handheld
This handheld transmitter is able to transmit a frequency range of 20Hz to 20kHz with flat response, however each mic capsule offers a different frequency response curve. Usage is up to eight hours continuous with 2x AA alkaline batteries, or a single SB903 lithium battery pack can be used to gain monitoring information including battery health, status, and remaining charge in hours and minutes. External charging contacts on the base of the microphone allow the recharging of the SB903 batteries when used with the compatible Shure SBC203 charging unit. Like the SLXD1+, the SLXD2+ offers OLED screen that shows important information including group/channel and frequency. Lockout functions are accessible by navigating the user menu.
Available versions
SLXD2+/58 with cardioid SM58 capsule
SLXD2+/SM86 with cardioid SM86 capsule
SLXD2+/B58 with cardioid Beta 58a capsule
SLXD2+/B87A with supercardioid Beta 87a capsule
SLXD2+/K8B with cardioid KSM8 capsule
SLXD2+/N8C with cardioid Nexadyne 8/C capsule
Operating range: 100m without barrier. Display: OLED. Power source: 2x AA alkaline batteries or single SB903 lithium battery pack. Dimensions (D x L): 37.1 x 176mm Weight: 144g.
SLXD3+ Transmitter, Plug-on
SLX3+ can provide +12 to +48V phantom power for use with connected condenser microphone, whilst up to 8 hours use can be achieved using 2x AA batteries or a single, optional SB903 rechargeable battery cell. With a regional dependant tuning band of up to 138MHz, SLXD3+ can operate up to 11 compatible systems per 6MHz TV band; or 14 systems per 8MHz TV band. Like SLXD1+ and SLXD2+, SLXD3+ has AES-256 encryption.
Optional accessories: SB903 Lithium-Ion battery cell, SBC203 charging dock.
Frequency range: 20Hz - 20kHz. Power: 1mW/10mW/30mW switchable, region dependant. Phantom power: 7mA maximum, +48V; 15mA maximum; +12V. Maximum input level: 20.5dBV, -12dB Pad; 8.5dBV, 0dB; -3. dBV, +12dB. Dimensions (W x D x H): 41 x 41 x 126mm. Weight: 200g
RECEIVERS
SLXD5+ Receiver, Portable
SLXD5+ is a 'rugged' metal constructed, single-channel portable wireless receiver that provides 24-bit digital audio clarity, AES-256 encryption, efficient long-range UHF transmission and easy-to-use setup features. SLXD5+ has been designed for use on top of a camera or in an audio bag. The user is able to scan and deploy frequencies to a compatible SLX-D+ wireless transmitter with IR sync, or coordinate and monitor large channel configurations with many sources using Multi-Mic Mode. A bright OLED screen displays battery life in hours and minutes when used with the optional SB903 rechargeable Lithium-Ion battery. With a regional dependant tuning band 138MHz, and 32 available channels per frequency band, SLXD5+ can operate up to 11 compatible systems per 6MHz TV band; or 14 systems per 8MHz band. Dual 3.5mm jack outputs including a headphone monitor out and switchable line/mic output allow the user to connect to camera, recorder, or mixing device.
Spurious rejection: Greater than 75dB, typical. RF impedance: 50ohms. Frequency range: 20Hz - 20kHz, +1/-3dB. Audio impedance: 450ohm, balanced mono line; 240ohm, balanced mono mic; 400ohm, dual mono line; 200ohm, dual mono mic. Dimensions (W x D x H): 68 x 25.3 x 107mm. Weight: 182g
SLXD4+ Receiver, Single channel
The rear facing panel of the receiver houses all audio and data connectivity including BNC connectors for antenna A and B, DC power supply input, Ethernet port with associated LED for status, and audio outputs on both balanced 3-pin XLR and balanced 6.35mm jack. Rack mounting fixing is provided to fit 19-inch racking.
Audio frequency response: 20-20kHz. Audio output: balanced 3-pin XLR, 150ohm mic, 400ohm balanced line, 200ohm unbalanced line; balanced 6.35mm jack, 1.3kohm balanced, 670ohm unbalanced. Networking: single port Ethernet 10/100Mbps. Network addressing: DHCP or manual IP address. Power source: 15V DC, 360mA, tip positive. Dimensions (H x W x D): 42 x 197 x 152mm. Weight: 900g, without antenna.
SLXD4D+ Receiver, Dual-channel
Dimensions (H x W x D): 42 x 197 x 152mm. Weight: 930g.
SLXD4Q+ Receiver, Quad-channel
SLXD4Q+ has the functionality of the SLXD4+ receiver, however it is quadrupled in terms of channel count. The receiver operates over 138MHz wideband range, or 44MHz when used with narrowband transmitters.
Dimensions (H x W x D): 42 x 393 x 152mm. Weight: 1750g.
SLXD4QDAN+ Receiver, Quad-channel, Dante