SHURE AMV-USBC-LTG15 CABLE Lightning to USB-C, 15-inch
Stock code
Brand
Shure
Model number
  • AMV-USBC-LTG15
Order
/
each (ex. VAT)
Ordered on demand, available in 3‑4 weeks. Need it sooner? Call us
SHURE WIRELESS SYSTEMS - MoveMic Series
MoveMic from Shure is a Bluetooth 5.0 and 2.4GHz wireless microphone system designed for content creators, videographers and mobile journalists. The transmitter and receiver design is one that is portable and offers up to 24 hours of direct-to-phone recording.
MOVEMIC RECEIVER
Shure MoveMic Receiver has been designed for those users who with to use with a single or pair of MoveMic lavalier transmitters with a DSLR/mirrorless camera or computer as opposed to mobile iOS/Android device. The receiver can be connected directly to the device via the supplied USB-C or 3.5mm cable. The receiver has a cold shoe mount for compatibility to cameras. A hinge allows 90degree horizontal and vertical rotation for more compact positioning. The display of the receiver indicates connected transmitters, respective battery statuses, mute status, microphone name, and audio input levels for both channels. Navigation buttons allow access to and throughout the menu tree.
Signal processing and hardware features include 0-60dB gain control, mute/unmute, preset and custom preset settings, noise reduction, compression (light/heavy presets), 75Hz or 150Hz high pass filter, and microphone identify mode to easily identify which microphone is being implemented.
Included accessories: 1x AMV-USBC-USBC15 USB-C to USB-C cable, 1x AMV-3.5-3.5 3.5mm to 3.5mm cable.
Frequency response: 50Hz to 20kHz. Dynamic range: 100dB, A-weighted. Signal to noise: 68dB SPL, A-weighted. Equivalent input noise: 26dB SPL, A-weighted. Maximum SPL: 130db SPL. Bit depth: 24-bit. Sampling rate: 48kHz. Dimensions (HxWxD): 52.8 x 67 x 19mm. Weight: 81g.
MOVEMIC ONE
Optional accessories: AMV-USBC-LTG15 USB-C to Lightning cable.
Frequency response: 50Hz to 20kHz. Dynamic range: 100dB, A-weighted. Signal to noise: 68dB SPL, A-weighted. Equivalent input noise: 26dB SPL, A-weighted. Maximum SPL: 130db SPL. Bit depth: 24-bit. Sampling rate: 48kHz. Supported audio formats (Android): Up to 352kHz, PCM/WAV; 256/128/96, AAC. Supported audio formats (iOS): Up to 352kHz, PCM/WAV; mp4/m4a/m4p/m4b, MP4; 256/128/96, AAC; Apple Lossless, ALAC. Dimensions (HxWxD): 46 x 22 x 15mm. Weight: 8.2g.