LINDY 73133 BNX-100XT HEADPHONES Hybrid active noise cancelling, closed back, aptX, wireless
Stock code
Brand
Lindy
Model number
  • BNX-100XT
LINDY NOISE-CANCELLING HEADPHONES
NC-60 - Wired, closed back headphones
Featuring inverse phase technology which 'cancels out' background noise and protein leather ear pads, NC-60 reduce external noise by up to 85% resulting in a more enjoyable audio experience. 40mm driver units provide sound performance whilst the soft, cushioned earpads are comfortable to wear for long periods. For added convenience the earpieces can be rotated enabling the headphones to be stored flat in the included durable vinyl carry case.
Included accessories: Durable vinyl carry case; detachable 1.5m cable terminated with a 3.5mm stereo jack plug; 3.5mm minijack to 6.35mm jack adapter.
Impedance: 32 ohms, passive mode; 100 ohms, ANC mode. Sensitivity: (1mW at 1kHz +/- 3dB): Passive 93dB, ANC 103dB. Nominal THD: Passive 0.1% at 1kHz/ANC 0.5% at 1kHz.
Powered by 2x AAA Alkaline batteries (included). Dimensions: 196 x 160 x 45mm. Weight: 203g.
BNX-60 - Wireless, with aptX, closed back headphones
Developed to deliver clear sound using advanced aptX technology without the distraction of background noise. Like NC-60, BNX-60 has 40mm high output drivers to provide sound performance and the protein leather earpads coupled with active noise cancellation technology reduce your exposure to external low frequency noise by up to 85%. Featuring a built-in Lithium Polymer battery which can be recharged using the supplied cable in under 3 hours to provide up to 30 hours of noise cancelling use.
Included accessories: Hard carry case; detachable 1.5m, 3.5mm stereo jack cable; 3.5mm minijack to 6.35mm jack adapter; 0.8m micro USB charging cable.
Impedance: 32 ohms, passive mode; 100 ohms, ANC mode. Sensitivity: (1mW at 1kHz +/- 3dB): Passive 93dB, ANC 103dB, Bass 104dB. Nominal THD: Passive 0.1% at 1kHz/ANC 0.5% at 1kHz. Built-in 3.7V 320mA Lithium polymer battery. Battery life: 30hr ANC only (using the supplied cable and adapter - see accessories), 15hr wireless only, 12hr ANC & wireless.
BNX-100XT - Wireless, hybrid, with aptX, closed back headphones
Discontinued
Included accessories: Hard shell carry EVA case with mesh pouch; detachable 1.5m, 3.5mm stereo jack cable; 3.5mm minijack to 6.35mm jack adapter; 0.8m USB type A to C charging cable.
Impedance: 32 ohms, passive mode; 100 ohms ANC mode. Sensitivity: (1mW at 1kHz +/- 3dB): Passive 93dB, ANC 95dB. Nominal THD: Passive 0.5% at 1kHz/ANC 0.5% at 1kHz. Built in Lithium polymer battery, rechargeable with the included charging cable (see accessories). Battery life: 30Hr ANC only (using the included cable and adapter - see accessories), 15Hr wireless only, 12Hr ANC & wireless. Dimensions: 200 x 210 x 50mm. Weight: 541g.
BNXE - Wireless, hybrid, closed back headphones
With Bluetooth 5.3 for effortless connectivity, 40mm high-definition drivers for deep, powerful sound and an industry leading 55 hour battery, BNXE is built to deliver unbeatable audio performance. Designed with sustainability in mind they are crafted from 100% recycled GRS-certified plastic and feature vegan-friendly protein leather earpads, blending premium comfort with an eco-conscious build.
Driver: 40mm. Bluetooth standard: 5.3. Bluetooth chipset: AC7018. Nominal THD: Passive <0.1% at 1KHz / Active <0.5% at 1KHz. Frequency response: 20 - 20KHz. Battery type: Internal Lithium Polymer, 500mAh. Battery life: 55 Hours ANC off / 32 Hours ANC on. Active noise cancellation: Digital hybrid noise cancelling up to 35dB. Weight: 250g.