CANFORD CABLE DRUM CD460CTS
Stock code
Brand
Canford
Model number
  • CD460CTS
GTIN
CANFORD CABLE DRUM CD460CTS
CANFORD CABLE DRUM CD460CTS
CANFORD CABLE DRUMS - Steel drum
Dimensions
Code Model Flange Hub Hub Flange Weight
diam.(mm) diam.(mm) width(mm) style (kg)
35-5011 CD260 260mm 135mm 125mm Plain 2.60
35-5012 CD300 300mm 135mm 125mm Plain 3.20
35-5013 CD301 300mm 178mm 142mm Blank plate 3.40
35-5014 CD380 380mm 178mm 142mm Blank plate 5.90
35-5015 CD381 380mm 240mm 170mm Blank plate 6.00
35-5016 CD385 380mm 178mm 210mm Blank plate 5.90
35-5017 CD460 460mm 178mm 142mm Blank plate 7.80
35-5018 CD461 460mm 240mm 170mm Blank plate 8.70
35-5019 CD462 460mm 320mm 170mm Blank plate 10.00
35-5020 CD580 580mm 320mm 170mm Blank plate 13.90