NEUTRIK NBNC75BJP9X BNC 12G UHD Male cable, rear twist, Belden 1505F
Model number
  • NBNC75BJP9X
Image may be provided for illustrative purposes only, please refer to the product description.
NEUTRIK BNC CONNECTORS - Male, cable - Crimp - 12G UHD - Rear Twist
This range of high quality BNC connectors offers excellent mechanical and electrical performance and simple assembly. Precision machined components give true 75 ohm impedance and excellent return-loss, up to 12GHz, making them suitable for 12Gb/s 4K UHD, 3Gb/s HD-SDI 1080p, SD-SDI and analogue video. A compact variation on the traditional BNC twist-lock connector, mating / un-mating is achieved by twisting the whole connector, rather than just an awkward knurled front coupling nut as on conventional styles.