ALLEN & HEATH CQ20B-RK19 RACKMOUNTING KIT For CQ20B
Stock code
Brand
Allen & Heath
Model number
  • CQ20B-RK19
ALLEN & HEATH MIXERS - CQ Series
CQ-12T - 12 input / 8 output
CQ-12T is the smallest mixer in the CQ range and is therefore suited to home recording and streaming, band rehearsals, small gigs, and speech applications. This mixing desk hosts ten microphone/line inputs split across five 3-pin XLR and five 3-pin XLR/TRS combination connections, plus a stereo input via a pair of 6.35mm jack sockets. A pair of main mix outputs on 3-pin XLR are joined by six 6.35mm TRS jack outputs for use as monitor mix outputs. The 7-inch touchscreen and rotary encoder allow for simple and efficient set up, whilst three custom softkeys allow the user access to commonly used functions without menu navigation.
Input sensitivity: -60 to +0dBu. Line input: -20dB Pad, fixed. Maximum input level: +17dBu, XLR; +30dBu, TRS. Input impedance: Greater than 1.5kohms, XLR; greater than 10kohms, TRS. Phantom power: +48V, +3/-2V. Output impedance: Less than 75ohms. Nominal output: +4dBu = 0dB meter reading. Maximum output level: +22dBu. Residual output noise: -88dBu, muted, 20Hz-20kHz. Dynamic range: 110dB. Sampling rate: 96kHz. Bluetooth version: 4.1. Mains power: +12V DC, 5.4A. Maximum power consumption: 35W. Dimensions (WxDxH): 291 x 242 x 89mm. Weight: 2.4kg.
CQ-18T - 18 input / 8 output, with WiFi
CQ-18T is the largest desktop mixer in the CQ range and has been designed for gigging bands, rehearsal spaces, home recording and streaming, speech applications and corporate AV. CQ-18T builds on the feature set of CQ-12T to include greater channel count, three custom rotary encoders, and built-in dual-band (2.4GHz/5GHz) WiFi. CQ-18T hosts eight 3-pin XLR microphone inputs, eight 3-pin XLR/TRS combination inputs, and two stereo TRS inputs. Output connectivity includes two 3-pin XLR outputs for main left and right channels, and six TRS jack outputs for monitoring. CQ-18T also doubles the number of internal effects processors to four, and increases the number of simultaneous multitrack recording/playback channels to 24.