LEMARK CTMG25BK MAGTAPE ORIGINAL Black, 25mm (reel of 50m)
Stock code
52-421
Brand
Lemark
Model number
  • CTMG25BK
Colour
  • BlackBlack
Order
/
each (ex. VAT)
11 in stock Need more?
LEMARK ADHESIVE TAPES
MAGTAPE Original Gaffer tape
Up to 120 day peel-clean adhesive, professional gloss gaffer tape. Easy tear by hand, designed for the arts and entertainment professionals. 25mm x 50m and 50mm x 50m rolls. Available in black and white.
MAGTAPE Utility gloss Gaffer tape
Up to 60 day peel-clean adhesive, strong multi-purpose gaffer tape. 46 mesh construction, water resistant, easy tear by hand. 50mm x 50m rolls. Available in black, white, red, dark blue, dark green and yellow.
MAGTAPE Xtra gloss Gaffer tape
Up to 90 day peel-clean adhesive, water resistant, flexible and easy to tear by hand. 50mm x 50m rolls. Available in black and white.
MAGTAPE Matt 500 Gaffer tape
Up to 120 day peel-clean adhesive, professional grade camera tape with non-reflective matt finish. Write on surface, easy tear by hand. 50mm x 50m rolls. Available in black and white.
MAGTAPE Xtra Matt Gaffer tape
Up to 90 day peel-clean adhesive, matt anti-reflection surface, water resistant, easy to tear width and lengthwise. 25mm x 50m and 50mm x 50m rolls. Available in black and white.
MAGTAPE Ultra Environmentally focused Gaffer tape
Specifically designed and manufactured to be "Environmentally focused". Matt non-reflective surface, easy to tear width and lengthwise. Energy efficient manufacturing process, Low VOC content, 100% toluene free, natural rubber based adhesive and recyclable packaging. 50mm x 25m rolls. Available in black, white, blue, green, orange, pink and yellow.
PAPER-TAK PVC-FREE tape
Paper based alternative to PVC tape made from 70% recycled materials, recyclable roll core, widely recycled packaging and a natural rubber pressure-sensitive adhesive. 19mm x 10m rolls supplied in packs of 6. Available in black, white, blue, red, green or yellow.
Masking tapes
Low residue, solvent free adhesive, smooth unwind and no staining. 24mm x 50m and 48mm x 50m rolls.