NEUTRIK NZP1RU-12 OPTICALCON ADVANCED PANEL Angled 1U, 12x D cutout
Stock code
Brand
Neutrik
Model number
  • NZP1RU-12
  • NZP1RU
NEUTRIK OPTICALCON ADVANCED Z-PANELS and ANGLED RACK PANELS
A range of 19 inch rack termination panels to accommodate opticalCON, or combinations of opticalCON, SC, ST, E2000 and LC fibre connectors. All feature angled front panels to relieve strain on connected fibre cables.
Z-Panels
NZPF
These 1U and 3U modular angled panels accommodate opticalCON ADVANCED DUO and QUAD panel sockets and enable combination with E2000 compact, ST and SC couplers. The 19 inch frame, connector mounting plates and blanking plates for unused positions, are supplied separately. The 1U panel will accommodate up to two connector plates (excluding NZPFD-2 dual 'D' cutout) angled horizontally; the 3U version allows up to nine connector plates to be fitted angled downwards (or upwards). Plates have a designation strip with snap-on cover (except NZPFD-2) and the coloured gaskets supplied with opticalCON chassis connectors may be fitted behind the connector flanges for channel or mode identification. Any other Neutrik 'D' series connector or Canford 'Universal' series connector may also be fitted. Panels and plates are black painted steel.
Connector Plates (supplied WITHOUT connectors)
NZPFD 1x opticalCON
NZPFD-2 2x opticalCON
NZPFD-4SC 1x opticalCON, 2x SC duplex or LC quad
NZPFD-4SC-S 1x opticalCON, 4x SC simplex or LC duplex
NZPFD-4ST 1x opticalCON, 4x ST
NZPFD-4E 1x opticalCON, 2x E2000 compact (duplex)
NZPFBP Blanking plate
LC patch cords may also be directly connected to opticalCON DUO.
Fibre Splitter Cables
Discontinued
Multimode and singlemode LC fibre assemblies allowing a 1 into 2 split of 1310nm and, or 1550nm signals. The standard 500mm assembly with the splitter housing centrally mounted is suitable for use with NZPFD-2 dual opticalCON plate, or alternatively with NZPFD-4SC or NZPFD-4SC-S plates when fitted with LC couplers. Other lengths are available to special order.
Angled Rack Panels - 8 way and 12 way