RDL SF-NP100A AMPLIFIER Mono, Dante input, 100W, 70/100V
Stock code
Brand
RDL (Radio Design Labs)
Model number
  • SF-NP100A
RDL AV INTERFACES - SYSFLEX Series
Common features:
All are contained in a metal case 147mm deep and 42.7mm high. There are three module widths.
Common network specifications:
Protocol: Dante. Transmission rate: 100Mb/s. Sample rates supported: 44.1, 48 (default), 88.2, 96kHz. Bit depth supported: 24 bits. Audio operating level: -20dBFS = +4dBu. Reference level: 0dB FS = +24dBu.
DANTE INTERFACES – INPUT
SF-DN4 - Two digital audio inputs to Dante network
Input sampling rates: 44.1kHz to 192kHz. Dante sample rates: 44.1, 48, 88.2, 96kHz, 'selectable'. This module is 110.5mm wide.
SF-UN1 - One USB input to Dante network
USB input sampling rates: 32kHz, 44.1kHz and 48kHz. Dante sample rates: 44.1, 48, 88.2, 96kHz, 'selectable'. This module is 73.7mm wide.
SF-XMN4 - Four microphone inputs to Dante network
Input level: -36/-44/-58dBu, Low/Medium/High, for +4dBu/-20dBFS; -16/-24/-38dBu, Low/Medium/High, maximum. Input impedance: More than 2.5k ohms. CMRR: Better than 65dB, 50Hz to 120Hz. Phantom power: P48, 48V DC, IEC 61938: 2013. Response: 20Hz to 20kHz, +/- 0.5dB. Noise: -130dBu EIN at 62dB gain, -132dBu A weighted; -72/-72/-68dB, Low/Medium/High, referred to -20dBFS, 20Hz to 20 kHz. Distortion: Better than 0.1% THD+N:, 20Hz to 20kHz, +4dBu/-20dBFS; .015%THD+N: at 1kHz. Crosstalk: Below noise floor, 20Hz to 20kHz at operating level, any input to any input, maximum microphone gain. This module is 110.5mm wide.
DANTE INTERFACES – BI-DIRECTIONAL
SF-BNC2 - Bidirectional - Unbalanced stereo audio to and from the Dante network
Inputs: The front panel has two RCA (phono) connectors for audio inputs; alternatively the stereo, 3.5mm, jack may be used. Each input provides a network digital audio level of -20dBFS for an unbalanced -10dBV input. An LED indicates 'valid power' and synchronisation to a master clock.
Outputs: The front panel also has two RCA (phono) connectors and a stereo 3.5mm jack for unbalanced audio outputs. Each output provides an unbalanced, -10dBV signal for a network digital audio level of -20dBFS.
Line inputs to network interface - Input: -10dBV nominal for +4dBu/-20dB FS; +10dBV maximum; 15k ohms. Response: 20Hz to 20kHz +/- 0.5dB. Noise: Better than 80dB below -20dB FS, 20Hz to 20kHz). Distortion: Less than 0.05% THD+N, 20Hz to 20kHz, -20dB FS; 0.02% at 1kHz. Crosstalk: Better than -85dB, L into R, R into L, 20Hz to 20 kHz. Headroom: 20dB. Network interface to line outputs - Output: -10dBV nominal, +10dBV maximum, 40ohms output impedance. Response: 20Hz to 20kHz +/- 0.5dB. Distortion: less than 0.1% THD+N. Noise: Better than -75dB below -10dBV. Crosstalk: Less than -70dB, 20Hz to 20kHz. Headroom: 20dB above -10dBV. This module is 73.7mm wide.
DANTE INTERFACES – OUTPUT
SF-ND2 - Dante network to single digital audio output
This converts two Dante network channels to a two-channel, digital audio output.
This module is 73.7mm wide.
SF-NH1 - Dante network to stereo headphones output
Output: The front panel has a stereo, 3.5 mm jack socket and a rotary volume control. An LED indicates 'valid power' and synchronisation to a master clock.
Outputs: 0dB FS = 150 mW into 100ohms, maximum. Output impedance: Less than 50ohms. Response: 20Hz to 20kHz +/- 0.5dB. Distortion: Better than 0.05% THD+N, 20Hz to 20kHz, -20dBFS; 0.015% at 1 kHz. Noise: -75dB, below -20dBFS; -95, below 0dBFS. Crosstalk: Better than -80dB, 1 kHz, -20dBFS. Headroom: 20dB, above -20dBFS. This module is 73.7mm wide.
SF-NL2 - Dante network to two analogue audio outputs
Output level: +4dBu, nominal line level, balanced or -45dBu nominal microphone level, into 150 ohms, operating; +24dBu line level maximum. Output impedance: Less than 100 ohms. Response: 20Hz to 20kHz +/- 0.5dB. Distortion: Less than 0.1% THD+N, 20Hz to 20kHz,+4dBu/-20dBFS; 0.015% at 1 kHz. Noise: Better than -75dB below +4dBu; -95 below +24dBu. Crosstalk: Below noise floor, 1kHz, output to output; Less than -60dB, 20 kHz. Headroom: 20dB above +4dBu/-20dBFS.