SONIFEX AVN-DIO20 AUDIO INTERFACE Dante, PoE powered, bi-directional, Dante to MADI AES3
Model number
  • AVN-DIO20
SONIFEX DANTE INTERFACES - DIO Audiophile Dante Series
DIO01 Dante input and stereo audio output on 2x 3-pin XLR connectors.
DIO02 Stereo audio input on 2x 3-pin XLR connectors, and Dante output.
DIO03 Dante input with 6.3/3.5mm jack headphone outputs and rotary volume control.
DIO04 Dante I/O with stereo RCA (phono) input and stereo RCA (phono) outputs.
DIO05 Dante I/O with stereo analogue I/O on terminal block connector.
DIO06 Dante I/O with AES3 digital audio I/O on 3-pin XLR connectors.
DIO07 Dante I/O with AES3 digital audio I/O on BNC connectors.
DIO08 Dante I/O with AES3 digital audio I/O on terminal block connector.
DIO09 3-pin XLR microphone input with Dante output
DIO10 Dante I/O with 3G/HD/SD-SDI I/O connectors on BNC.
DIO12 Dual 3-pin XLR microphone inputs with pre-amp and Dante output
DIO14 Dante I/O with stereo XLR inputs and outputs.
DIO15 4x 3-pin XLR input with Dante output.
DIO16 Dante input with 4x analogue 3-pin XLR outputs.
DIO19 Danto I/O with AES3 I/O.
DIO20 Dante I/O with MADI and AES3 I/O, 64-channels.
AVN-DIO01
DIO01 offers Dante AoIP network audio input to stereo audio output on 2x balanced 3-pin XLR connectors, and is AES67 compatible. The input is by way of single Neutrik EtherCon connector, which also allows for PoE (power over Ethernet). The analogue to digital and digital to analogue circuitry offers 120dB of dynamic range. Sample rate compatibility includes 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, and 96kHz, with PCM16/24/32 encoding.
Output impedance: Less than 200ohms, balanced. Frequency response: 20Hz to 20kHz, +0/-0.5dB. Dynamic range: 120dB, 20kHz. Crosstalk: Less than -110dB. Dimensions (WxDxH): 106 x 73 x 43mm. Weight: 0.2kg