NEUTRIK NBNC75BDD6X BNC 12G UHD Male cable, rear twist, Belden 1855A 4855R
Stock code
Brand
Neutrik
Model number
  • NBNC75BDD6X
NEUTRIK BNC CONNECTORS - Male, cable - Crimp - 12G UHD - Rear Twist
This range of high quality BNC connectors offers excellent mechanical and electrical performance and simple assembly. Precision machined components give true 75 ohm impedance and excellent return-loss, up to 12GHz, making them suitable for 12Gb/s 4K UHD, 3Gb/s HD-SDI 1080p, SD-SDI and analogue video. A compact variation on the traditional BNC twist-lock connector, mating / un-mating is achieved by twisting the whole connector, rather than just an awkward knurled front coupling nut as on conventional styles.
The correct size connector and corresponding crimp dies must be used for each cable.
Required accessories: Neutrik crimp tool and die-set.
Optional accessories: Colour coded cable strain relief boots, Cable stripper 55-696.
Connector Canford Canare Draka Belden Other Hex Hex Pin
cables cables cables cables cables crimp crimp crimp
die die die
code size mm size mm
NBNC75B-DD6X 1855A, 4855R, DIE-R-BNCX-PDG 4.53 1.07