RDL PS-24KX-UK POWER SUPPLY 24 Vdc, 1A, UK plug
Stock code
57-403
Model number
  • PS-24KX-UK
  • PS-24KX
RDL AV INTERFACES - TP Series
TP-BN14 - Microphone Interface, Dante
TP-BN14 provides a front-panel headphone output via stereo 3.5mm mini jack. The headphone output has an associated four input source selector with LEDs indicating the selected source. The front panel level control is a long-life potentiometer controlling a VCA. Audio does not pass through this control giving longevity of use. The output amplifiers drive high or low impedance headphones delivering more than 90mW into 100Ohms. The headphone output is often used to listen to sources using different language translations. A 2watt RMS amplifier powers the inbuilt speaker and employs compression and limiting to prevent clipping. The amplifier gain control is accessible through the bottom of the chassis and can be pre-set by the installer.
TP-BN14 may be powered from a 24Vdc power supply, available separately, or from PoE.
Network connector: RJ45 Ethercon. Digital audio Ethernet protocol: Dante. Transmission rate:100 Mbps. Sample rates supported: 44.1 kHz, 48 kHz (default). Bit depth supported: 24 bits. Audio operating levels: -20 dBFS = +4 dBu. Microphone input: Balanced 3-pin XLR. Gain: Automatic; 40 dB for condenser mics, 60 dB for dynamic mics. Input level (for +4dBu -20dBFS): -56dBu, -36dBu maximum, dynamic; -36dBu, -19dBu maximum (unclipped), -14dBu maximum (soft clipped), condenser. Input impedance: Greater than 1kOhm. Phantom power: P48, 48 Vdc. Frequency response: 20 Hz to 20 kHz. THD+N: Less than 0.1%. Noise below +4dBu (-20dBFS): less than -70dB. CMRR: Greater than 70dB, 50 Hz to 120 Hz. Network to headphone output: Stereo 3.5mm mini jack, 90mW per channel (into 100 ohms), mono source. Frequency response: 20 Hz to 20 kHz (+0, -3 dB, into 100 Ohms). THD+N: less than 0.2% (1 kHz, 10mW). Noise: Less than -70 dB (below 10mW with a -18dBFS input). Network to speaker output power: 2 Watts RMS. Frequency range: 150Hz to 20kHz, nominal. Ambient operating environment: 0-40 degrees Celsius. Power requirement: 24 Vdc at 300 mA, or PoE. PoE: Class 0, IEEE 802.3af. Dimensions (WxHxD): 17.7 x 7.24 x 17.8cm. Weight: 1.347kg
TP-HA1A - Headphone Amplifier
All Format-A active modules require a source of power at 24V DC, with a capability to provide sufficient current for all the modules connected to the chain. The TP-HA1A is protected by an automatically resetting fuse.
TP-HA1A is built in a metal case which mounts to a flat surface; the base plate has cut-outs to pass cables pre-wired with RJ45 plugs and apertures for mounting hardware. The top cover is removed for while mounting, then replaced and attached with a single screw. The front panel is fitted with a single three-pole, 3.5mm jack socket and a rotary volume control.