SONIFEX AVN-PSU-60W POWER SUPPLY Hot swappable, 60W, for AVN-PX8X4C
Model number
  • AVN-PSU-60W
SONIFEX TALKBACK INTERCOMS
TALKBACK INTERCOMS - Analogue
CM-TB8
The unit has individual connections for both a headset on 5-pin XLR, and microphone/headphones on XLR/stereo TRS jack - the current selection is indicated on the front panel. The gain setting for each input type can be individually set between +6dB and +68dB allowing for a wide range of microphone types, including those that require +48V phantom power. Small talk level adjustments can be made using the front panel rotary control which has a maximum adjustment range of +/-12dB. This adjustment can be disabled if required to stop inadvertent changes. A level limiter automatically adjusts the microphone gain if the signal level exceeds a preset level, and the current talk level is indicated on the front panel when it exceeds 0dB and +8dB. A separate output on the rear panel provides a balanced, gain adjusted and level limited microphone signal on 3-pin XLR.
Each channel has a separate monitor level control which sets the level of the signal that is mixed with the other active channels. This signal is then fed to both the loudspeaker and headphone monitor channels and its overall level is controlled by the monitor level potentiometer. The 6W loudspeaker has front panel mute and dim attenuation level controls. An external loudspeaker connection on the rear panel provides a level adjusted output and when this output is used, the signal to the internal speaker is muted.
Microphone gain range: +6dB to +68dB. Maximum input level: -6dBu. C.M.R.R: Greater than 60dB. Headphone gain range: -60dB to +18dB. Maximum output level: +18dBu. Frequency response: 20Hz to 15kHz, +/-0.5dB. 4-Wire/IFB maximum input level: +18dBu. Frequency response: 20Hz to 15kHz, +/-1dB. Talkback maximum output level: +18dBu. Frequency response: 20Hz to 15kHz, +/-1dB. Loudspeaker output: 6W. Noise: More than 80dB below full output. Dimensions (WxDxH): 480 x 340 x 42mm. Weight: 5.54kg.
Optional accessories: CM-GM2 gooseneck microphone.
TB-6R
Discontinued
On the rear is an associated preset gain control, a switch to select microphone source, the 6.35mm stereo headphone socket, two stereo, balanced external inputs via a 9-pin D-sub connector which also carries remote control signals, two RCA (phono) sockets for external input 2, and a preset level control for the incoming talkback signal. In addition there is an IEC power inlet, fuse and the 15-pin D-sub connector to connect talkback input and outputs to the other locations.
Input impedance: External inputs; greater than 30kohms unbalanced, 40kohms balanced. Input impedance: Microphone; 1.5kohms. Input gain: Microphone; 74dB to 53dB. Input gain: Talkback; 9dB to -28dB. Headphone output: 150mW into 32-600ohms. Gain: Headphone output; 9dB to bellow-60dB (off). Power source: 85V - 264V AC, 47-63Hz. Dimensions (HxWxD): 89(2U) x 483 x 185mm. Weight: 2.6kg.
Included accessories: Manual and IEC power cordset.
Optional accessories: Gooseneck microphone. See Canford dynamic gooseneck microphones.
TALKBACK INTERCOMS - AoIP
AVN TB6
As well as a discreet power button, the front facing panel has six illuminated key-cap talk buttons as well as 'listen' and 'page' buttons. To the right of a volume control that operates the headphone output and onboard 4W speaker volume are four button that allow the user to mute the microphone (Mic Mute), mute the loudspeaker (LS Mute), a user button (User) that can be configurable to various functions, and a monitor (Mon) button for monitoring any local audio input. A 6.35mm headphone output can be found at the right side of the front panel. A recessed reset switch, located under the 3-pin XLR microphone input, can be used to initiate a full hardware reset. +48V phantom power can be enabled via the web server. Various colour changing indicators give an easy to see overview of the current status of features such as AoIP, Ethernet, Talk, Clock, AC PSU and DC PSU.