IKON CONNECTION MODULE EP-HDMI50-90 HDMI-HDMI/90
Stock code
Brand
iKON AVS
Model number
  • EP-HDMI50-90
IKON MODULAR CONNECTION SYSTEM
A range of audio, video and data connection plates, that are fully compatible with the RPP 'Easyclip' modular system. 'Full' modules are 50mm x 50mm, 'half' modules are 25mm x 50mm.
Manufactured by Ikon AVS Ltd.
Full Modules
EP-PC50
Discontinued
Front panel HDD15 socket for VGA and rear 90 degree HDD15 socket allowing the use of pre-made VGA cables. The module is also fitted with two gold plated RCA (phono) sockets for audio (labelled left and right) with rear panel solder connections. Depth required: 35mm Note: Due to the size of a VGA plug, this module should always be used at the right hand location within a 100mm frame.