NEUTRIK NBNC75BTU11-D BNC 3G Male cable, rear twist, Belden 1694A (pack of 100, disassembled)
Neutrik
Image may be provided for illustrative purposes only, please refer to the product description.
Order
/
per pack (ex. VAT)
3 in stock Need more?
NEUTRIK BNC CONNECTORS - Male, cable - Crimp - 3G HD-SDI - Rear Twist
This range of high quality BNC connectors offers excellent mechanical and electrical performance and simple assembly. Precision machined components give true 75 ohm impedance and excellent return-loss, even at frequencies up to 4.5GHz, making them suitable for 3Gb/s HD-SDI 1080p, SD-SDI and analogue video. A compact variation on the traditional BNC twist-lock connector, mating / un-mating is achieved by twisting the whole connector, rather than just an awkward knurled front coupling nut as on conventional styles.