WHARTON 4010NEBU.100.R.S.UK CLOCK 100mm red characters, EBU/SMPTE LTC in, surface mount, UK mains
Stock code
Brand
Wharton
Model number
  • 4010NEBU.100.R.S.UK
Colour
  • RedRed
Image may be provided for illustrative purposes only, please refer to the product description.
Order
/
each (ex. VAT)
WHARTON CLOCKS - Network Versions - Enhanced features – 4000NE Series
Display
The 4000NE series clocks provide a precise and elegant display of time, or time and date, using bright and clear LED characters with both manual and automatic brightness control for energy efficient use. The various display formats offer a variety of character heights and colours. Character heights from 14mm to 220mm suitable for use at viewing distances from 3 to 100 metres. Note that some models limit the choice of available character heights. Character colours available are red, green, yellow, blue and white. Briefly the models/display options for the more popular types of NE series clocks that Canford list are:
4010 hours/minutes/seconds
4200 hours/minutes
4500 day of week/day of month/month/hours/minutes
4580 countdown to event - days/hours/minutes/seconds (days on row 1 of a 2 row display)
4900 hours/minutes/seconds with a circular 60 second LED display marker
Other models are available to special order on a short lead time.
Synchronisation and control
Further enhanced features include the ability to configure one 4000NE series clock as a ‘local master’ controlling up to 5 other 4000NE clocks via the back panel interface terminal block. Each slave digital clock is connected in parallel using a 1.5mm sq twisted pair cable. Note that the total cable length should not exceed 200m. Additional control and synchronisation support include w482 time code, 488HS4-GPS (see WHARTON CLOCKS - Time Code Receivers – Satellite), MB serial and MobaLine time codes.
Stopwatch function
Cases
Power supply
Models with European, US, Australian or unterminated power leads are available to special order. Power over Ethernet (PoE) and 24V DC operation is also available to special order. PoE operation powers the clock over the standard Cat-5 network cable using IEEE 802.3af power injectors. PoE Midspan and Endspan support may be available (needs to be specified when ordering).
Temperature sensor
4500NE Calendar/Date & Time clocks Languages
Other languages may be available to special order.
Wharton Clock Dimensions & Weight:
Model Case Case Case Panel Panel Weight
Width Height Depth Width Height (kg)
4010x.02.FP 32 58 145 145 72 1.0
4010x.05.FP 305 90 58 317 92 1.6
4010x.05.S 305 90 58 - - 2.5
4010x.100.S 670 180 58 - - 3.9
4200x.05.S 240 90 58 - - 2.0
4200x.100.S 480 180 58 - - 3.2
4580x.27.S 450 240 58 - - 4.0
4700N/5.05.S 525 750 66 - - 10.0
474xNIL30/5.05.S 1504 180 66 - - 17.0
4900x.02.S 144 144 58 - - 1.1
Notes:
.02 = 20mm character height, viewing distance approx. 7m
.05 = 50mm character height, viewing distance approx. 20m
.57 = 57mm character height, viewing distance approx. 25m
.100 = 100mm character height, viewing distance approx. 50m
.FP Flush Panel Mount
.S Surface Mount
All dimensions in mm.
Panel mount front face thickness, 3mm. Panel mount, max surface thickness to mount onto 22mm