LACING BAR KIT For Canare 32MD-ST and 20/24/26DV 1U video jackfields
Stock code
48-359
CANARE MID SIZE WECo 3Gb/s 1080p HDTV VIDEO JACKFIELDS Very High Density, 2 x 32 way, Staggered
The jack pairs are housed in rugged diecast aluminium clam-shell housings, and incorporate hermetically sealed, double reverse-action, rotary micro-switches, mounted on a screened PCB and rated at 30,000 operations. Two precision 75 ohm metal-film resistors offer near perfect signal-path termination. Jack modules are secured by front-panel screws, permitting simple module exchange. Modules have a manufacturer’s lifetime guarantee.
Two jack modules are available. MDVJ-STW is ‘normal through’, which provides a normalled route between top and bottom jacks. On inserting a patchcord plug into either top or bottom jack, the disconnected circuit is automatically terminated into a 75 ohm load. The standard assembled panel 32MD-ST incorporate these modules. MDVJ-STS is a ‘straight through’ module, which is effectively two single jacks in one housing, each terminated with a 75 ohm load until a jack plug is inserted. This module is useful for bringing up auxiliary equipment on a central jackfield location. ‘Straight through’ modules may be ordered separately for substitution by the user, or combinations of ‘normalled’ and ‘straight through’ modules may be specified for factory assembly to special order. Both jacks have a return loss of 20dB or greater at 2.4GHz and 10dB or greater at 3GHz, making them suitable for SMPTE 292M 1.5Gb/s and SMPTE 424M 3Gb/s applications.
Jackfields are available in 1U (high density format) in 2 x 32 configurations. Jackfields do not have lacing bars as standard but they may be ordered separately (stock code 48-359). Dust caps are available to seal off sockets not in use. Suitable 75 ohm flexible patchcords MVPC are available in three lengths, using black cable as standard, and with black strain-relief sleeves on the connectors.
SMPTE 292M & 424M Standards
The stipulated interface condition (cable & connector) are:
SMPTE 292M - insertion loss 20dB or less at 750MHz - return loss 15dB or less at 1.5GHz.
SMPTE 424M - insertion loss 20dB or less at 1.5GHz - return loss 15dB or less at 1.5GHz and 10dB or less at 3.0GHz.